REKLAMA
Lca.pl » Moto » Porady

2023-08-14 10:49:15 - Autor: WP(lca.pl)
Podwójna ciągła i traktor. Jak się zachować.
Gdy na drodze krajowej, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h, napotykasz traktor jadący powoli przed tobą, a na jezdni widnieje wymalowana podwójna linia ciągła, powinieneś pamiętać o pewnych zasadach i możliwościach
REKLAMA

Podwójna Linia Ciągła nie Zabrania Wyprzedzania: Samo występowanie podwójnej ciągłej linii (znaku P-4) nie jest zakazem wyprzedzania. To oznacza, że formalnie nie jest zabronione wyprzedzać pojazdu jadącego powoli, jakim jest traktor. Linia ta ma za zadanie rozdzielać pasy ruchu o kierunkach przeciwnych oraz zakazuje przejeżdżania przez nią lub najeżdżania na nią.

Możliwość Wyprzedzenia: Jeśli kierowca traktora przesunie się częściowo na pobocze, pozostawiając wystarczającą przestrzeń między sobą a linią, możesz legalnie wyprzedzić traktor. Jednakże w praktyce szerokość traktorów zazwyczaj nie pozwala na bezpieczne i legalne wyprzedzenie w takich warunkach.

Ograniczenie Szerokości Traktora: W większości przypadków szerokość traktora lub maszyny rolniczej uniemożliwia wykonanie legalnego manewru wyprzedzania z zachowaniem minimalnej odległości od podwójnej linii.

Podstawa Prawna: Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, obecność maszyn rolniczych czy pojazdów wolnobieżnych nie stanowi wyjątku. Niezależnie od rodzaju pojazdu, obowiązują przepisy dotyczące podwójnej linii ciągłej.

Kary za Naruszenie: Przekroczenie podwójnej linii ciągłej może skutkować mandatem w wysokości 200 złotych oraz 5 punktami karnymi. Jeśli na podwójnej linii występuje dodatkowo znak zakazu wyprzedzania (B-25), kara może wzrosnąć do 1000 złotych oraz 15 punktów karnych.

Ułatwienie Wyprzedzania: Kierujący pojazdem wolnobieżnym czy traktorem ma obowiązek zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania. To oznacza, że kierowca traktora powinien ułatwić wyprzedzanie, jeśli tylko to jest możliwe.

Ostrożność i Dopuszczalność: Jeśli kierowca pojazdu wolnobieżnego zatrzyma się, by przepuścić inny pojazd, wtedy wyprzedzenie go może być wykonywane, zachowując szczególną ostrożność.

Podsumowując, wyprzedzanie traktora na drodze krajowej z podwójną linią ciągłą jest teoretycznie dozwolone, jeśli traktor zostawia wystarczającą przestrzeń między sobą a linią. Jednakże w większości przypadków kierowcy nie mają wystarczającej przestrzeni na wykonanie tego manewru zgodnie z prawem, co może prowadzić do naruszenia przepisów i otrzymania mandatu. Warto zawsze zachować ostrożność i przestrzegać przepisów drogowych.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
Trąbić na traktorzystę żeby zjechał do rowu!
[Anonimowy Gość]
Jeśli traktor lub inna maszyna zatrzyma się , to wtedy NIE jest WYPRZEDZANIE A OMIJANIE , a to zasadnicza różnica....Jakiś "redahtorek' to bardzo żle zinterpretował....
[Anonimowy Gość]
"Jeśli kierowca pojazdu wolnobieżnego zatrzyma się, by przepuścić inny pojazd, wtedy wyprzedzenie go może być wykonywane, zachowując szczególną ostrożność." Jak można pisać takie ewiden...
komentarze: 3

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl