REKLAMA
Lca.pl » Moto » Porady

2022-06-29 12:33:11 - Autor: WP(lca.pl)
Wyzwania, którym musi sprostać młody kierowca po zdaniu prawka.
W wyniku obowiązujących przepisów młody kierowca nie ma takich samych praw, kiedy kieruje pojazdem jak bardziej doświadczeni kierowcy. Przez pierwsze dwa lata obowiązują go pewne ograniczenia, które mogą zostać przedłużone na dłuższy okres z powodu popełnionych wykroczeń w tym czasie. Osoby po dopiero zdanym egzaminie na prawo jazdy nie pojadą tak szybko, jak będą mogli kierować w późniejszym czasie. Ten okres ma pozwolić im się oswoić z jazdą i poćwiczyć swoje umiejętności za kierownicą.
REKLAMA

Młody kierowca powinien jeździć z oznaczeniem o swoim statusie.

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy osoba, która zdała prawo jazdy powinna poruszać się samochodem, który ma oznaczenie zielonego listka. Ta naklejka ma ostrzegać innych użytkowników ruchu, że mamy do czynienia z osobą niedoświadczoną za kółkiem. Inni kierowcy w stosunku do takiego pojazdu mają być bardziej ostrożni. Okres ośmiu miesięcy nie rozpoczyna się od daty zdania egzaminu, a wydania naszego dokumentu uprawniającego nas do kierowania. Ten zielony listek powinien zostać umieszczony w prawym górnym rogu na szybie przedniej lub tylnej. Brak tego oznaczenia może spowodować mandat lub dostanie pouczenia.

Kierowcy po zdaniu prawka nie pojadą tak szybko na danych drogach.

Według ustawionego prawa kierowca, który uzyskał dopiero prawo jazdy nie może jeździć tak szybko jak pozostali, którzy zdawali prawo jazdy już kilka lub kilkanaście lat temu. Przez dwa lata od uzyskania prawa jazdy młody kierowca nie będzie mógł jechać więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. Na drogach poza terenem zabudowanym, gdzie występuje tylko jeden pas w jedną stronę będą oni mogli jechać z prędkością 80 km/h, a nie tak jak inni 90 km/h. Na autostradach i drogach z dwoma pasami będą mogli się poruszać z prędkością 100 km/h. Inni użytkownicy na tej drodze mogą się poruszać z o wiele większą szybkością. Kiedy w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie do 70 km/h to młodzi kierowcy mogą pojechać z prędkością 50 km/h. Nie zależnie od wartości na znakach ich maksymalna szybkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h. Muszą oni szczególnie uważać na popełniane wykroczenia, ponieważ wykonanie dwóch przewinień będzie skutkowało przedłużeniem specjalnego okresu dla młodych kierowców o kolejne dwa lata. Popełnienie trzech wykroczeń w ciągu dwóch lat od uzyskania prawa jazdy skutkowało będzie całkowitą utratą prawa jazdy. W konsekwencji będzie to oznaczało, że jeszcze raz będzie trzeba przystąpić do całego egzaminu państwowego na prawo jazdy. Dlatego w tym okresie nie można popełniać już błędów na drodze, ponieważ będą one groziły bezpieczeństwu innych użytkowników na drodze, ale także mogą spowodować utratę prawa jazdy.

Po uzyskaniu prawa jazdy nie jesteśmy jeszcze pełnoprawnymi kierowcami i obowiązują nas pewne ograniczenia, które mają nam pomóc w ćwiczeniu naszych umiejętności zdobytych na kursie prawa jazdy. Pomogą nam też czuć się bezpieczniej na drodze i lepiej kontrolować prowadzenie samochodu. Dzięki oznaczeniu jesteśmy bardziej widoczni dla innych kierowców.

Artykuł przygotowany przy współpracy z Liderdzierzoniow.pl

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
"Po zdaniu prawka" czy raczej po zdaniu egzaminu...? Co to za dziwolągi językowe?
[Anonimowy Gość]
Po pierwsze: nauczyć się jeździć. Bo na kursach uczą parkować a i to nie zawsze.
[Anonimowy Gość]
"Wyzwania, którym musi sprostać młody kierowca po zdaniu prawka" BMW czy AUDI oto jest pytanie które zadają młodzi kierowcy
komentarze: 3

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl